Alkoholiada

Alkoholiada to rodzaj manifestacji przeprowadzanej w południowym Belgradzie, dokładniej w dzielnicach Miljakovac i Resnik. Pierwsza Alkoholiada odbyła się 14 maja 1999 podczas nalotów bombowych NATO pod hasłem "rakija against bombs". Od tego czasu alkoholiada obchodzona regularnie co roku. Obchody manifestacji przedstawiają się następująco: około godziny 13-15 miłośnicy wysokogatunkowych trunków z dzielnic: Miljakovac, Resnik, Banovo Brdo, Novi Beograd, Prnjavor, zaczynają gromadzić się w parku, w dzielnicy Miljakovac. Tam rozpoczyna się picie najróżniejszych gatunków alkoholu za pomocą najwymyślniejszych środków : przy użyciu węża, najróżniejszych garnków, przez lejek. Jednym z elementów zabawy jest również konkurencja polegająca na piciu piwa na czas.

Uczestnicy manifestacji spędzają w parku Miljakovac cały dzień, aż do zachodu słońca. Następnie ma miejsce słynny Marsz Spragnionych, czyli przemarsz z dzielnicy Miljakovac do dzielnicy Resnik przez lasy. Uczestnicy przybywają do dzielnicy Resnik w nocy i kontynuują ceremonię picia. Zazwyczaj występuje konflikt z oddziałami policji, która próbuje zakończyć manifestacje. Jednak z powodu ogromnej ilości wypitego alkoholu, sytuacja wymyka się spod kontroli i na ogół policji nie pozostaje nic innego jak zawrzeć umowę z jednym z trzeźwiejszych uczestników manifestacji i prosić o przeniesienie zgromadzenia nieco dalej od obszaru zamieszkanego. Następnie Alkoholiada przenosi się nad
jezioro Resnik zwane Pariguz i picie jest kontynuowane aż do wczesnych godzin porannych. Nad ranem pozostałych uczestników celebracji ogłasza się zwycięzcami Alkoholiady.

Podobne strony

Podobne Strony
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License